Olivový olej - tekuté zlato ze Španělska

Španělé si jídlo prostě vychutnávají. Pro většinu z nich to znamená možnost potkat se se svými blízkými. Aby si tyto chvíle skutečně užili, musí být vše perfektní.

A právě takový je olivový olej z oblasti Tabernas v Andalusii.

 

Na dohled pouště

Almerijská poušť Tabernas je jediná pravá v celé Evropě. Svým jedinečným vzhledem měsíční krajiny, nejvyšším počtem slunných dnů v roce a trvale vysokými teplotami okouzlila nejen hollywodská studia (točil se zde např. James Bond či Indiana Jones), ale i výrobce olivového oleje.

Castillo de Tabernas je díky více než 110 000 olivovníků na 500 hektarech jedním z nejslavnějších světových producentů extra panenského za studena lisovaného olivového oleje. Jejich výrobky jsou unikátní pro svou nízkou kyselost (méně než 0,1 %) a svěží, lehce ovocnou chuť. Když zmíníme ještě bohatý obsah antioxidantů, vitamínu E a blahodárné kyseliny olejové, zázrak ověnčený mnoha cenami kvality je rázem na světě.

 

Krok za krokem k dokonalosti

Olivy dozrávají během listopadu a prosince. Jejich sklizeň je nejčastěji ruční záležitostí. Plody olivovníků se totiž musí nejdříve pohledem zkontrolovat a jen ty nejlepší se poté opatrně očešou do připravených sítí. Spadlé olivy se nikdy použít nesmí.

Následně jsou zelené kuličky očištěny a roztříděny dle odrůd. Na řadu přichází lisování. Do výsledné hmoty se přidá studená voda o teplotě do cca 20 °C a dále se vše společně mísí. Přidáním teplé vody by sice vzniklo více oleje, ovšem jeho kvalita by byla výrazně nižší.

Směs se přivede do horizontální odstředivky, kde se oddělí tekutá a pevná část. Tekutá složka se poté přivádí do vertikální centrifugy, zde dochází k dalšímu mísení se studenou vodou, čímž se olej pročistí a oddělí.

Čistý olej zbavený vody se uloží do dekantačních nádrží. V nich se postupně po dobu 24 hodin ukládá kal, který ovšem není škodlivý, jeho odloučení je spíše estetickou záležitostí.

Přefiltrovaný olivový olej je na konci svého výrobního procesu uchováván v nerezových nádržích, které zaručují optimální podmínky pro udržení nejvyšší kvality výsledného produktu. Od sběru jednotlivých oliv až po tento bod přitom neuběhlo více než 12 hodin.

 

Když zdraví chutná

Vyberete-li si olivový olej s aciditou 0,1%, zjistíte, že jeho chuť je zcela odlišná od jiných výrobců. Není proto divu, že Španělé olivový olej z Castillo de Tabernas konzumují dokonce samostatně - každé ráno si mnozí z nich dávají tzv. lžičku pro zdraví.

Neotřesitelnou roli má olivový olej v tradiční středomořské kuchyni. Na rozdíl od jiných rostlinných tuků se ovšem nedoporučuje jej tepelně upravovat. Více zdravotních benefitů vám poskytne například v zálivce či dresinku, výborný je ale také jen lehce osolený a opepřený doplněný o čerstvou bagetku.

Při výběru dávejte pozor na balení, ten nejlepší olivový olej musí být vždy prodáván v tmavém skle či v plechovce. Jen tak se vyvaruje působení slunečního záření a zachová si prémiovou kvalitu.